
Evropská komise: Podvody zneužívající situaci kolem pandemie COVID-19
Opatření sítě pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele (CPC) týkající se pochybných praktik obchodníků zneužívajících situaci kolem pandemie COVID-19

Pokyny pro spotřebitele a obchodníky*
Spotřebitelé by při nakupování na internetu měli být vysoce obezřetní a obchodníci by měli přesně vědět, jakými pravidly se online nákupy řídí. Nedávné kontroly prováděné vnitrostátními orgány pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele ukázaly, že nepoctiví obchodníci používají k přilákání spotřebitelů různé prostředky. Online se objevuje značný počet přípravků, které jsou nepravdivě prezentovány jako schopné infekci COVID-19 vyléčit či jí zabránit nebo jsou opatřeny falešnými certifikáty shody. V některých případech podvodníci rovněž nabídek využívají k získání e-mailových adres a hesel.
V případech, kdy spotřebitelé na internetových platformách narazí na nedoložené či pochybné informace, by měli vždy pomocí nástrojů, které provozovatelé platforem poskytují, takové informace nahlásit, popř. v této věci kontaktovat příslušné vnitrostátní orgány či organizace spotřebitelů. Síť evropských spotřebitelských center (ESC) zveřejnila informace pro spotřebitele, věnované speciálně problematice COVID-19, a nabízí jim poradenství. Nebezpečné zboží, které se objevilo v EU, uvádějí stránky Safety Gate.
Spotřebitelé mohou rovněž využít obecné informace ze spolehlivých zdrojů, na které na svých internetových stránkách odkazuje mnoho provozovatelů platforem a internetových stránek, aby spotřebitelům pomohli rozpoznat nesprávné informace nebo tvrzení týkající se pandemie COVID-19.
Jak odhalit případné podvody při nakupování online?
V EU musí obchodníci sdělit svou totožnost a poskytnout kontaktní údaje: spotřebitelé by měli zvážit, zda nenakoupit jinde, pokud tyto informace nejsou snadno dostupné.
Zpozorněte, pokud uvidíte pravopisné chyby jako „C?V?D?19“, „cor/na?vir?“: jejich pomocí lze snadno obejít detekční systémy v rámci algoritmů zavedených provozovateli internetových stránek. Znění internetových adres a názvy stránek čtěte pozorně. Stránkám, kde se systematicky objevují pravopisné chyby, se vyhněte.
Nezapomeňte, že v současné době neexistuje žádný vědecký důkaz o tom, že by jakékoli potraviny nebo doplňky stravy mohly vyléčit onemocnění COVID-19 nebo koronavirové infekci předejít.
Produkty musí být jasně označeny přesným a srozumitelným textovým popisem: spotřebitelé by měli být opatrní, pokud budou převládat reklamní prvky jako:
slogany a výrazy obvykle spojené s pandemií, např. „#stay safe“, „zůstaňte doma“, „sociální odstup“ apod.
obrázek viru vedle obrazu výrobku
doporučení produktu určitého názvu nebo s určitým logem ze strany
lékařů, dalších zdravotnických pracovníků a jiných odborníků
umělců, sportovců, blogerů či jiných známých osobností
orgánů veřejné moci, oficiálně uznávaných odborných kruhů nebo mezinárodních institucí
článků z tisku, posudků akademických institucí nebo jiného obsahu vydávajícího se za spolehlivé zdroje
Spotřebitelé by měli rozpoznat nátlakové prodejní metody a předejít tomu, aby se nachytali na triky typu:
koupě daného produktu údajně představuje „jedinečnou příležitost“
jde prý o „jediný“ produkt, „který poskytuje skutečnou ochranu“, „jedinou testovací soupravu, kterou lze použít i doma“ atp. nebo se daný produkt prodává za „nejnižší cenu na trhu“
zdůrazňuje se údajná nedostatkovost zboží nebo omezená dostupnost jeho nabídky, např. „nabídka platná pouze dnes“, „již poslední kusy“
velmi výrazné slevy
Tržní podmínky by neměly být prezentovány lživě. Spotřebitelé:
by měli poznat případy, kdy se ceny pohybují značně nad, anebo pod běžnou cenou podobných výrobků
by si měli prohlédnout více prodejních stránek, aby získali představu, jaké jsou průměrné ceny za daný produkt
by měli také vědět, že v některých zemích vláda nařídila prodej vysoce žádaných produktů, jako jsou ochranné roušky nebo dezinfekční gely, za regulovanou cenu
* Aktualizováno 26. května 2020 na základě výsledků hromadné kontroly (tzv. sweepu) online platforem a reklamy, zveřejněných dne 30. dubna 2020.
Zdroj: https://bit.ly/2QZcLvG
#prevence šíření infekcí #prodej respirátorů #respirátor FFP2